The Lackawanna League season reached and passed the half-way mark for most teams last week and there is a logjam of unbeaten teams.

Well, we know that won’t last.

Finally, the Top 3 start their round-robin play to determine the league champion.

For Riverside and Abington Heights, things start Tuesday as the No. 1 and No. 2 teams clash at the Abington Heights Middle School.

There are matches today, but both Riverside and Abington Heights are heavily favored.

TUESDAY

 

 

AT

1-LADY VIKES

2-LADY COMETS

RIVERSIDE

Records

ABINGTON HEIGHTS

Records

Karissa Ghigiarelli

7–0

No. 1

Bella Peters

8–0

Madeline De Faber-Schumacher

7–0

No. 2

Rina Hanumali

8–0

Bella Aniska

7–0

No. 3

Susan Arp

6–0

 

WHAT’S AHEAD

SEPT. 28

Scranton Prep at Abington Heights

SEPT. 30

Riverside at Scranton Prep

 


 

TOP 5 TEAMS

The rankings speak for themselves. Riverside is unbeaten through seven matches and all three singles players have won all of their matches in straight sets. Abington Heights is ranked second. Scranton Prep, which replaced its entire lineup from last season, is also undefeated. North Pocono’s losses are to No. 1 Riverside, 3-2, and No. 3 Scranton Prep, 4-1. West Scranton is fifth with its three losses coming to Abington Heights, North Pocono and Riverside.

 

TOP 5 TEAMS

RANK

TEAM

RECORD

1

Riverside Lady Vikes

7—0

2

Abington Heights Lady Comets

8—0

3

Scranton Prep Classics

7—0

4

North Pocono Lady Trojans

6—2

5

West Scranton Lady Invaders

4—3

 

TEAM TO WATCH: Valley View (5-2).

 

Valley View is picking up steam. This past weekend the Cougars captured the Colony Classic Tennis tournament.

Grace Lennox and Carli Bossick won their singles matches in straight sets to lead Valley View to a 4-1 win over Honesdale on Sunday.

Joceyln DeNoie earned Honesdale’s lone point with a straight-set win at No. 3 singles. Lennox and Bossick added singles wins in Saturday’s 4-0 semifinal victory over Mid Valley. Avianna Santarelli also won her singles match.

Valley View 4, Honesdale 1
Singles: 1. Grace Lennox over Hannah Merritt, 6-3, 6-2. 2. Carli Bossick over Alexie Pinto, 6-4, 6-1. 3. Jocelyn DeNoie (HON) over Avianna Santarelli, 7-5, 6-3.

Doubles: 1. Gia Mazza-Amanda Chorba over Mandy Grossman-Kayla Kuta, 6-1, 6-2. 2. Natalie Sweeney-Genevieve Moiles over Rory Decker-Lucie Harrington, 6-1, 6-2.

Valley View 4, Mid Valley 0
Singles: 1. Grace Lennox over Katie Glinsky, 6-1, retired. 2. Carli Bossick over Kiralynn Blank, 7-5, 6-1. 3. Avianna Santarelli over Katrina Ricci, 6-0, 6-1.

Doubles: 1. Gia Mazza-Amanda Chorba over Abby Merrifield-Hannah Mills, 6-1, 2-6 (12-10).

 

LEAGUE RESULTS

ABINGTON HEIGHTS

DELAWARE VALLEY

DUNMORE

HOLY CROSS

Delaware Valley, W 5-0

Abington Heights, L 5-0

West Scranton, L 5-0

Honesdale, W 4-1

West Scranton, W 5-0

Honesdale, W 3-2

Wallenpaupack, L 5-0

Scranton Prep, L 4-1

Western Wayne, W 5-0

West Scranton, L 5-0

Scranton Prep, L 5-0

Valley View, W 4-1

Honesdale, W 5-0

Scranton Prep, L 5-0

Riverside, L 5-0

North Pocono, L 5-0

Valley View, W 5-0

Mid Valley, W 3-2

Scranton, L 5-0

Riverside, L 4-1

Wallenpaupack, W 5-0

Wallenpaupack, L 4-1

North Pocono, L 5-0

Scranton, W 4-1

Montrose, W 4-1

Montrose, W 5-0

Abington Heights, L 5-0

Dunmore, W 5-0

HONESDALE

MID VALLEY

MONTROSE

NORTH POCONO

Holy Cross, L 4-1

North Pocono, L 5-0

Wallenpaupack, L 5-0

Mid Valley, W 5-0

Scranton Prep, L 5-0

Scranton, W 3-2

North Pocono, L 5-0

Montrose, W 5-0

Delaware Valley, L 3-2

Montrose, W 4-1

Mid Valley, L 4-1

Riverside, L 3-2

Abington Heights, L 5-0

Honesdale, W 3-2

Western Wayne, L 3-2

West Scranton, W 3-2

Mid Valley, L 3-2

Delaware Valley, L 3-2

Valley View, L 5-0

Holy Cross, W 5-0

West Scranton, L 5-0

Valley View, L 5-0

Abington Heights, L 4-1

Scranton Prep, L 4-1

Scranton, L 3-2

Scranton Prep, L 5-0

Delaware Valley, L 5-0

Dunmore, W 5-0

Valley View, L 4-1

Western Wayne, W 5-0

RIVERSIDE

SCRANTON

SCRANTON PREP

VALLEY VIEW

Western Wayne, W 4-0

Mid Valley, L 3-2

Holy Cross, W 4-1

Scranton, W 3-2

North Pocono, W 3-2

Valley View, L 3-2

Honesdale, W 5-0

Holy Cross, L 4-1

Scranton, W 5-0

Riverside, L 5-0

Dunmore, W 5-0

Western Wayne, W 4-1

Wallenpaupack, W 3-2

West Scranton, L 5-0

North Pocono, W 4-1

Abington Heights, L 5-0

Dunmore, W 5-0

Dunmore, W 5-0

Delaware Valley, W 5-0

Montrose, W 5-0

Holy Cross, W 4-1

Honesdale, W 3-2

Wallenpaupack, W 5-0

Mid Valley, W 5-0

West Scranton, W 5-0

Holy Cross, L 4-1

Mid Valley, W 5-0

Honesdale, W 4-1

WALLENPAUPACK

WEST SCRANTON

WESTERN WAYNE

Montrose, W 5-0

Dunmore, W 5-0

Riverside, L 4-0

Dunmore, W 5-0

Abington Heights, L 5-0

Abington Heights, L 5-0

Riverside, L 5-0

North Pocono, L 3-2

Valley View, L 4-1

Abington Heights, L 5-0

Scranton, W 5-0

Montrose, W 3-2

Scranton Prep, L 5-0

Delaware Valley, W 5-0

North Pocono, L 5-0

Delaware Valley, W 4-1

Honesdale, W 5-0

Riverside, L 5-0

 

THIS WEEK’S SCHEDULE

MONDAY

Western Wayne at 3-Scranton Prep
4-North Pocono at Scranton
1-Riverside at Montrose
Mid Valley at Wallenpaupack
5-West Scranton at Valley View
2-Abington Heights at Holy Cross
Delaware Valley at Dunmore

TUESDAY

Wallenpaupack at 5-West Scranton
Honesdale at Dunmore
Scranton at Delaware Valley
1-Riverside at 2-Abington Heights
Montrose at Holy Cross
Valley View at 3-Scranton Prep
Mid Valley at Western Wayne

THURSDAY

Holy Cross at Delaware Valley
Dunmore at Mid Valley
2-Abington Heights at 4-North Pocono
Wallenpaupack at Western Wayne
Montrose at Honesdale
Scranton at 3-Scranton Prep
1-Riverside at Valley View

 

DISTRICT 2 

TEAM CHAMPIONSHIPS

Dates:

  • Friday, October 8th (First Round if necessary)
  • Tuesday, October 12th (Quarterfinals)
  • Thursday, October 14th (Semifinals and Finals) at Kirby Park, Wilkes-Barre.
    • Class 2A Semifinals: 11 a.m.
    • Class 3A Semifinals: 12:30 p.m.

First Round on Friday, October 8th (if necessary – only if more than 8 qualify)

 

STANDINGS

(Courtesy piaad2.org)

CLASS 3A

3A School  W  L  T  Rating  TWP  OWP  Games
Sch(Left)
1 Abington Heights 8- 0- 0  0.741201  1.000000  0.368782  14(6)
2 Crestwood 6- 1- 0  0.680804  0.861111  0.421338  12(5)
3 North Pocono 6- 2- 0  0.648193  0.753086  0.497248  14(6)
4 West Scranton 4- 3- 0  0.570661  0.600000  0.528440  14(7)
5 Wallenpaupack 4- 3- 0  0.558261  0.591549  0.510358  15(8)
6 Delaware Valley 3- 5- 0  0.485344  0.447761  0.539427  15(7)
7 Hazleton Area 3- 4- 0  0.437648  0.444444  0.427869  14(7)
8 Pittston Area 3- 5- 0  0.411631  0.392405  0.439297  13(5)
9 SCRANTON 2- 5- 0  0.377495  0.289855  0.503610  14(7)
10 Wyoming Valley West 1- 6- 0  0.336036  0.157143  0.593466  12(5)
11 Wilkes-Barre 0- 8- 0  0.219787  0.000000  0.536066  12(4)

 

CLASS 2A

2A School  W  L  T  Rating  TWP  OWP  Games
Sch(Left)
1 Wyoming Seminary College Prep 8- 0- 0  0.775369  1.000000  0.452119  14(6)
2 Riverside (2) 7- 0- 0  0.772026  1.000000  0.443966  14(7)
3 Scranton Preparatory School 7- 0- 0  0.761150  1.000000  0.417440  14(7)
4 Dallas 6- 1- 0  0.721024  0.861111  0.519435  12(5)
5 Holy Redeemer 6- 1- 0  0.676505  0.861111  0.410853  12(5)
6 Valley View 7- 2- 0  0.617763  0.788889  0.371508  16(7)
7 Holy Cross 3- 3- 0  0.570127  0.516667  0.647059  14(8)
8 Berwick Area 3- 3- 0  0.539803  0.532258  0.550661  12(6)
9 Mid Valley Secondary Center 4- 5- 0  0.486455  0.460674  0.523553  16(7)
10 Hanover Area (2) 4- 4- 0  0.484667  0.518072  0.436597  12(4)
11 Wyoming Area 4- 6- 0  0.448029  0.425743  0.480100  14(4)
12 Tunkhannock 3- 4- 0  0.440706  0.442857  0.437610  13(6)
13 Western Wayne 1- 4- 0  0.423653  0.208333  0.733503  14(9)
14 Honesdale 2- 9- 0  0.366263  0.188679  0.621810  18(7)
15 Dunmore 0- 7- 0  0.310845  0.000000  0.758157  14(7)
16 Montrose 0- 7- 0  0.261966  0.000000  0.638941  14(7)
17 MMI Preparatory School 0- 9- 0  0.253837  0.000000  0.619114  15(6)

 

 


 

 

 

PLAYERS RANKING

 

Well, the showdown of the season in the team standings is Riverside at Abington Heights. That match will also feature five All-Region players and a head-to-head matchup between the best players in the district. Riverside’s Karissa Ghigiarelli has a career record of 72-1, while Abington Heights’s Bella Peters owns a career mark of 72-6. Riverside’s Madeline De Faber-Schumacher is at No. 3, while Abington Heights’ Rina Hanulmali is No. 4 and Riverside’s Bella Aniska is at No. 7.

 

TOP 8 PLAYERS

RANK

PLAYER

RECORD

1

Karissa Ghigiarelli | RIVERSIDE

7–0

2

Bella Peters | ABINGTON HEIGHTS

8–0

3

Madeline De Faber-Schumacher | RIVERSIDE

7–0

4

Rina Hanumali | ABINGTON HEIGHTS

8–0

5

Alyssa Wigley | SCRANTON PREP

7–0

6

Julie Schriver | NORTH POCONO

6–2

7

Bella Aniska | RIVERSIDE

7–0

8

Annie Johnson | SCRANTON PREP

6–1

 

PLAYERS TO WATCH: Leelah Farrell (SP); Susan Arp (AH).

 

SINGLES RECORDS

ABINGTON HEIGHTS

DELAWARE VALLEY

DUNMORE

Bella Peters

8–0

Sierra Hartmann

3–4

Hannah Albano

0–7

Rina Hanumali

8–0

Viktoria Sioreti

0–1

Olivia Santarsiero

0–7

Faith Bennett

1–0

Noelle Holderith

3–4

Maggie Jimmie

0–1

Susan Arp

6–0

Mikayla Courtright

2–3

Brynn Kochis

0–6

Paige Watt

0–1

Jessica Wilson

0–1

HOLY CROSS

HONESDALE

MID VALLEY

Caitlin Bestricky

3–3

Hannah Merritt

0–8

Katie Glinsky

4–3

Christina Monroe

3–3

Alexi Pinto

0–7

Kiralynn Blank

2–5

Maddy Kranson

3–3

Jocelyn DeNoie

3–4

Katrina Ricci

2–5

Mandy Grosman

0–1

MONTROSE

NORTH POCONO

RIVERSIDE

Annabelle Adams

0–7

Julie Schriver

6–2

Karissa Ghigiarelli

7–0

Olivia Aukema

1–5

Maddie Schriver

5–3

Madeline De Faber-Schumacher

7–0

Paley Adams

0–3

Parri Salak

5–3

Bella Aniska

7–0

Hayley Packer

1–3

SCRANTON

SCRANTON PREP

VALLEY VIEW

Maia Philbin

4–3

Annie Johnson

6–1

Grace Lennox

4–3

Julia Bergman

4–2

Alyssa Wigley

7–0

Carly Bossick

3–4

Teishree Patel

1–6

Leelah Farrell

7–0

Ava Santarelli

5–2

Dhruvi Shah

0–1

WALLENPAUPACK

WEST SCRANTON

WESTERN WAYNE

Rebecca Husson

2–4

Gabrielle Chantiloupe

4–2

Ava Compton

0–5

Erika Badnar

3–3

Madison Maloney

6–1

Rachel Tuman

2–3

Frankie Toppi

3–3

Mia Butka

6–1

McKencie Laity

0–3

Camilla Sphabmixay

0–1

Stevie Wilkinson

1–1

HOLY CROSS

HONESDALE

MID VALLEY

Caitlin Bestricky

3–1

Hannah Merritt

0–6

Katie Glinsky

4–1

Christina Monroe

2–2

Alexi Pinto

0–6

Kiralynn Blank

2–3

Maddy Kranson

2–2

Jocelyn DeNoie

2–4

Katrina Ricci

2–3

 

DISTRICT 2 

SINGLES CHAMPIONSHIPS

Dates:

  • Saturday, October 16th
    • Class 2A – First three rounds 8:30 a.m. at Kirby Park, Wilkes-Barre
    • Class 3A – First three rounds at North Pocono Middle School, Moscow
  • Monday, October 18th  at 1 p.m. at Kirby Park, Wilkes-Barre
    • Semifinals and Finals

 

DOUBLES CHAMPIONSHIPS

Dates:

  • Saturday, October 23th
    • Class 2A – First three rounds 8:30 a.m. at Kirby Park, Wilkes-Barre
    • Class 3A – First three rounds 8:30 a.m. at North Pocono Middle School, Moscow
  • Monday, October 25th at 1 P.M.at Kirby Park, Wilkes Barre
    • Semifinals and Finals