If the Lackawanna Interscholastic Athletic Association stays the course the 2021 season will tip off Jan. 22 in boys basketball.

The uncertainty of the coronavirus pandemic continues to threaten the season. But as players get ready physically and mentally, and prepare to play while wearing masks, let’s look at how the Lackawanna League has gone since the move to a four-division setup for the 2012-13 season.

 

LEAGUE RECORDS

 

DIVISION I

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Total

Abington Heights

13–0*

13–0*

11–2

11–2

11–2

12–1*

13–0*

11–2*

95–9

Scranton Prep

9–4

11–2

13–0*

12–1*

13–0

11–2

11–2

9–4

89–15

Scranton

9–4

5–8

5–8

9–4

9–4

9–4

5–8

4–9

55–49

West Scranton

3–10

8–5

7–6

8–5

6–7

3–10

2–11

5–8

42–62

Valley View

2–11

5–8

7–6

2–11

4–9

6–7

8–5

2–11

36–68

 

DIVISION II

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totals

Honesdale

9–4

11–2*

9–4*

7–6

5–8

5–8

7–6

4–9

57–47

Delaware Valley

9–4*

5–8

4–9

7–6*

9–4*

7–6*

3–10

4–9

48–56

Wallenpaupack

6–7

5–8

3–10

2–11

2–11

4–9

9–4*

11-2*

42–62

North Pocono

5–8

2–11

6–7

7–6

4–9

3–10

2–11

6–7

35–69

Western Wayne

0–13

0–13

0–13

0–13

2–11

5–8

5–8

3–10

15–89

 

DIVISION III

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totals

Holy Cross

11–1*

10–2

9–3*

8–4

10–2

11–1

11–1*

11–1*

81–15

Mid Valley

9–3

9–3*

9–3

10–2

11–1*

10–2

9–3

7–5

74–22

Dunmore

8–4

10–2

8–4

9–3*

9–3

7–5

6–6

4–8

61–35

Riverside

7–5

6–6

6–6

3–9

4–8

5–7

4–8

8–4

43–53

Lakeland

4–8

0–12

6–6

2–10

0–12

1–11

6–6

9–3

28–68

Carbondale Area

1–11

3–9

0–12

5–7

5–7

6–6

5–7

1–11

26–70

Old Forge

2–10

4–8

4–8

5–7

3–9

2–10

1–11

2–10

23–73

 

DIVISION IV

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Totals

Elk Lake

11–1*

12–0*

6–6

12–0*

8–4*

7–5

6–6

6–6

68–28

Montrose

9–3

10–2

12–0*

10–2

7–5

10–2

3–9

1–11

61–35

Lackawanna Trail

6–6

8–4

7–5

3–9

3–9

4–8

8–4

9–3

48–48

Mountain View

4–8

4–8

3–9

5–7

7–5

5–7

9–3

10–2*

47–49

Susquehanna

6–6

3–9

2–10

0–12

5–7

11–1*

9–3*

7–5

43–53

Blue Ridge

5–7

2–10

4–8

6–6

10–2

1–11

3–9

6–6

37–59

Forest City

1–11

3–9

8–4

6–6

2–10

4–8

4–8

3–9

31–65

 

* – CHAMPIONS

 

COACHES ALL-STAR TEAMS

2013

DIVISION I

Player of the Year: J.C. Show, Abington Heights
Andrew Moran, Scranton
Jason Bamford, Abington Heights
Matt Knowles, Scranton Prep
Karlon Quiller, Scranton

Honorable mention: James Fives, Scranton Prep; Mike Rotell, Valley View; Noah Beh, Scranton Prep; Mason Marsico, West Scranton; Jamie Egan, Abington Heights.

DIVISION II

Player of the Year: Jake Brown, Wallenpaupack
Kevin Miller, Honesdale
Chris Nagel, Honesdale
Brent Fragola, Delaware Valley
Marty Kelly, North Pocono

Honoarble mention: Bryan Schor, Delaware Valley; Troy Smith, Delaware Valley; Anthony Bouselli, Wallenpaupack; John Steffen, Wallenpaupack.

DIVISION III

Player of the Year: Josh Kosin,  Holy Cross
Connor Callejas, Holy Cross
Matt Clark, Dunmore
Ronny Tomasetti, Mid Valley
Matt Tanner, Mid Valley

Honorable mention: John Rinaldi, Dunmore; Jaron Vishnesky, Riverside; Alex Prislupsky, Mid Valley; Kyle Kiehart, Lakeland.

DIVISION IV

Player of the Year: Sawyer Dearborn,  Blue Ridge
Tanner Reyan,  Elk Lake
Cameron Dean,  Montrose
Andrzej Tomczyk,  Susquehanna
Rob Heft, Elk Lake

Honorable mention: Cole Mallery, Susquehanna; Matt Nevins, Forest City; Matt Decker, Lackawanna Trail; Ross Fauquier, Lackawanna Trail; Dylan Harris, Lackawanna Trail.

2014

DIVISION I

Player of the Year: J.C. Show, Abington Heights
Evan Maxwell    Abington Heights
Tim Rose    Scranton Prep
Mike Rotell    Valley View
Bobby Casey    Scranton Prep

Honorable mention: Tim Toro, Abington Heights; Mason Marsico, West Scranton; Sadeed Johnson, Scranton; Cole Stetzar, West Scranton.

DIVISION II

Player of the Year: Kevin Miller, Honesdale
Ian Langendoerfer,  Honesdale
Joe Raniero, Delaware Valley
Shane Fowler, Delaware Valley
Brody Dial, North Pocono

Honorable mention: Alex Carling, North Pocono; Jamel Blanding, Wallenpaupack; Rashawn Battle, Wallenpaupack; Cole McConnell, Honesdale.

DIVISION III

Player of the Year: Alex Prislupsky, Mid Valley
Connor Callejas, Holy Cross
Connor Jones, Holy Cross
Randy Kincel, Riverside
Jason Kenny, Mid Valley

Honorable mention: Connor Mailen, Riverside; Mike Becchetti, Dunmore; Martin Walsh, Mid Valley; Joe Capooci, Dunmore; Isaiah McCord, Carbondale Area.

DIVISION IV

Player of the Year: Tanner Reyan, Elk Lake
Matt Woolcock, Elk Lake
Ross Fauquier, Lackawanna Trail
Cameron Dean, Montrose
Josh Wheeler, Susquehanna

Honorable mention: Nick Dudock, Elk Lake; Tyler Arnold, Elk Lake; Erik Burgh, Montrose; Noah Fedak, Forest City; Nick Schermerhorn, Mountain View.

2015

DIVISION I

Co-Player of the Year: Tim Rose, Scranton Prep
Co-Player of the Year: Bobby Casey, Scranton Prep
Timmy Toro, Abington Heights
Cole Stetzar, West Scranton
Alec Rodway, Valley View

Honorable mention: Matt Bednarz, Scranton Prep; Clay Basalyga, Abington Heights; Shaun Fanning, West Scranton; Cody Miller, Scranton.

DIVISION II

Player of the Year: Ian Langendoerfer, Honesdale
Nick Casazza, Honesdale
Brody Dial, North Pocono
Ryan Negron, Delaware Valley
Billy Schumacher, Western Wayne

Honorable mention: Pat Hart, Honesdale; T.J. Root, Mac Jeffrey and Rashawn Battle, Wallenpaupack; Connor Lutz, Delaware Valley.

DIVISION III

Player of the Year: Jason Kenny, Mid Valley
Randy Kincel, Riverside
Brenden Leese, Holy Cross
Tony Harding, Lakeland
Jonathan Williams, Dunmore

Honorable mention: Billy Trainor, Holy Cross; Joey Gutowski, Old Forge; Mo Blackwell, Mid Valley; Joey Capooci, Dunmore.

DIVISION IV

Player of the Year: Austin Smith, Montrose
Austin Darrow, Blue Ridge
Noah Fedak, Forest City
Ross Fauquier, Lackawanna Trail
Jack Fruehan, Montrose

Honorable mention: Chris White, Mountain View; Troy Ely, Montrose; Tyler Williams, Susquehanna.

2016

DIVISION I

Player of the Year: Logan Bailey, Scranton Prep
Timmy Toro, Abington Heights
Cole Stetzar, West Scranton
Paddy Casey, Scranton Prep
Seth Maxwell, Abington Heights

Honorable mention: Nick Dende, Scranton Prep; Jackson Danzig, Abington Heights; Josh Shields, Scranton; Matt Williams, West Scranton; Shaun Fanning, West Scranton.

DIVISION II

Player of the Year: Ian Langendoerfer, Honesdale
Shane Acoveno, Delaware Valley
Adam Kelly, Honesdale
JP Walsh, North Pocono
Justin Rodriguez, Western Wayne

Honorable mention: Tom Oakley, Delaware Valley; Randy Bocan, North Pocono; Michael McGee, North Pocono, Ryan Woolley, Delaware Valley; Jack Rickard, Honesdale; James Gentes, Wallenpaupack.

DIVISION III

Player of the Year: Tony Harding, Lakeland
Jonathan Williams, Dunmore
Billy Trainor, Holy Cross
Nick Pelosi, Old Forge
Brad Kalinowski, Mid Valley

Honorable mention: Noah Tanner, Mid Valley; Roman Crisafulli, Mid Valley; Joe Kilhullen, Carbondale Area; Malachi Phillips, Holy Cross, Justin Potis; Carbondale Area.

DIVISION IV

Player of the Year: Austin Smith, Montrose
Seth Tewksbury, Elk Lake
Bailey Newhart, Elk Lake
Matthew Lavin, Mountain View
Noah Yates, Forest City

Honorable mention: Hunter Watkins, Elk Lake; Jeff Morris, Blue Ridge; Ty Herbert, Blue Ridge; Adam Kowalewski, Forest City; Austin Harper, Blue Ridge.

2017

DIVISION I

Co-Player of the Year: Paddy Casey, Scranton Prep
Co-Player of the Year:Logan Bailey, Scranton Prep
George Tinsley, Abington Heights
Cole Stetzar, West Scranton
Jackson Danzig, Abington Heights
Ky’Ron Harbin, Scranton

Honorable mention: Nick Dende, Scranton Prep; Seth Maxwell, Abington Heights; Trey Koehler, Abington Heights; Brett Para, Scranton Prep.

DIVISION II

Player of the Year: Shane Acoveno Delaware Valley
Anthony DeGori Honesdale
Tyler Smith Delaware Valley
Jack Rickard Honesdale
Mitch Guerrieri Wallenpaupack

Honorable mention: Zach Rovinsky, Western Wayne; Joey Scarfalloto, Honesdale; Dahlton Frisbee, Western Wayne; Robert VanBrunt, North Pocono; Blake Gearhart, Delaware Valley; James Ildefonso, North Pocono.

DIVISION III

Player of the Year: Noah Tanner, Mid Valley
Brad Kalinowski, Mid Valley
Malachi Phillips, Holy Cross
Ben Grochowski, Old Forge
Conor Walsh, Dunmore

Honorable mention: Michael Dougherty, Dunmore; Billy Nash, Riverside; Evan Carrubba, Riverside; John Mandarano, Dunmore; Patrick Galvin, Holy Cross; R.J. Gouldsbury, Mid Valley.

DIVISION IV

Player of the Year: Jeff Morris, Blue Ridge
Ben Woolcock, Elk Lake
Matt Lavin, Mountain View
Rierdan Reyan, Elk Lake
Mason Deakin, Susquehanna

Honorable mention: Tyler Williams, Susquehanna; Jacob Peck, Montrose; Kyle Streich, Mountain View; Travis Ankoff, Lackawanna Trail; Brendan Buck, Montrose; Brennan Gilhool, Montrose.

2018

DIVISION I

Player of the Year: George Tinsley, Abington Heights
Jackson Danzig, Abington Heights
Leo O’Boyle, Scranton Prep
Ky’Ron Harbin, Scranton
Marc Kudrich, Valley View

Honorable mention: Shayne Merrifield, West Scranton; Wes Simons, Scranton Prep; Robbie McAndrew, Scranton; Josh Hart, West Scranton; Bobby Craig, Valley View.

DIVISION II

Player of the Year: Blake Gearhart, Delaware Valley
Anthony DeGori, Honesdale
Zach Rovinsky, Western Wayne
Joey Scarfalloto, Honesdale
Elijah Rosenthal, Wallenpaupack

Honorable mention: Dahlton Frisbee, Western Wayne; Colin Rickard, Honesdale; Joe Thiel, North Pocono; Jackson Shafer, Delaware Valley; Chris McLaffferty, North Pocono.

DIVISION III

Player of the Year: Pat Galvin, Holy Cross
J.J. Glinsky, Mid Valley
Daniel Walsh, Dunmore
Bobby Salitsky, Carbondale Area
Evan Carrubba, Riverside

Honorable mention: Kieran Burrier, Holy Cross; James Lewis, Lakeland; Michael Rickert, Riverside; Tyler Mozeleski, Holy Cross; Marcos Echeverria, Riverside.

DIVISION IV

Player of the Year: Rierdan Reyan, Elk Lake
Mason Deakin, Susquehanna
Bryce Baldwin, Susquehanna
Jacob Peck, Montrose
Kyle Streich, Mountain View

Honorable mention: Brennan Gilhool, Montrose; Shaun Jones, Lackawanna Trail; Dakota Knehr-Cook, Forest City; Noah Yates, Forest City; Sam Cosmello, Blue Ridge.

2019

DIVISION I

Player of the Year: George Tinsley, Abington Heights
Leo O’Boyle, Scranton Prep
Marc Kudrich, Valley View
Trey Koehler, Abington Heights
Cayden Merrifield, West Scranton

Honorable mention: Tahg Jones, Scranton; Marcus Bauman, Scranton; Brian Boland, Scranton Prep; Jack Nealon, Abington Heights; Jaden Duplessis, Valley View

DIVISION II

Player of the Year: Elijah Rosenthal, Wallepaupack
Zach Rovinsky, Western Wayne
Blake Gearhart, Delaware Valley
Colin Rickard, Honesdale
Dahlton Frisbie, Western Wayne
Joey Scarfalotto, Honesdale

Honorable mention: Jackson Shafer, Delaware Valley; Gabe Springer, Wallenpaupack; Derrick Vosburg, Wallenpaupack; Robert VanBrunt, North Pocono

DIVISION III

Player of the Year: Kieran Burrier, Holy Cross
Michael Rickert, Riverside
Shane Rosencrans, Mid Valley
Daniel Walsh, Dunmore
Tyler Mozeleski, Holy Cross
Jake Curnow, Lakeland

Honorable mention: Mike Zazzera, Carbondale Area; Dante Lucarelli, Old Forge; Caleb Vigil, Lakeland; Leahy O’Connor, Holy Cross

DIVISION IV

Player of the Year: Mikey Schermerhorn, Mountain View
Bryce Baldwin, Susquehanna
Mason Deakin, Susquehanna
Kaleb Folk, Blue Ridge
CJ Stone, Susquehanna

Honorable mention: Hunter Bomboy, Elk Lake; Sam Cosmello, Blue Ridge; Nate Preston, Elk Lake; Richard Helbing, Lackawanna Trail; Adam Rockwell, Susquehanna

2020

DIVISION I

Player of the Year: Rhys Merritt, Scranton Prep
Cayden Merrifield, West Scranton
Corey Perkins, Abington Heights
Kevin Lazdowsky, Scranton
Adam Howanitz, Valley View

Honorable Mention: Zack Kovalchik, Valley View; Michael Skoff, Scranton Prep; Harry Johnson, Abington Heights; Jason Shields, Scranton; Gavin Bednarz, Scranton Prep.

DIVISION II

Player of the Year: Elijah Rosenthal, Wallenpaupack
Zach Rovinsky, Western Wayne
Jackson Shafer, Delaware Valley
Robert VanBrunt, North Pocono
Joey Scarfalloto, Honesdale

Honorable mention: Chris Cespedes, Honesdale; Gabe Springer, Wallenpaupack; Zach Walsh, North Pocono; Ryan Ruddy, North Pocono; Gerard McGrath, Wallenpaupack.

DIVISION III

Player of the Year: Kieran Burrier, Holy Cross
Michael Rickert, Riverside
Caleb Vigil, Lakeland
Brandon Reed, Riverside
Leahy O’Connor, Holy Cross

Honorable mention: Danny Nemitz, Mid Valley; Chris Mellon, Lakeland; Thomas Dougherty, Dunmore; Michael DiGregorio, Old Forge; Nick Betholf, Lakeland.

DIVISION IV

Player of the Year: Mike Fanelli, Mountain View
Richard Helbing, Lackawanna Trail
Matt Mowry, Elk Lake
Nico Berrios, Lackawanna Trail
Brant Marshall, Elk Lake

Honorable mention: Gavin Rosa, Blue Ridge; Josh Rzucidlo, Lackawanna Trail; Gavin Baker, Susquehanna; Ben Bleck, Blue Ridge; Connor Watkins, Montrose.

 

DISTRICT 2 CHAMPIONS (LACKAWANNA LEAGUE)

2013

CLASS 4A: SCRANTON (COACH TONY BATTAGLIA)

CLASS 3A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 2A: HOLY CROSS (COACH AL CALLEJAS)

CLASS 1A: OLD FORGE BLUE DEVILS (COACH AL SEMENZA).

2014

CLASS 3A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 1A: OLD FORGE (COACH JARED YANIELLO)

2015

CLASS 4A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 3A: CHAMPION SCRANTON PREP (ANDREW KETTEL)

CLASS 2A: MID VALLEY (COACH MIKE ABDA)

CLASS 1A: CHAMPION OLD FORGE (COACH JARED YANIELLO)

2016

CLASS 4A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 3A: SCRANTON PREP (COACH ANDREW KETTEL)

CLASS 1A: OLD FORGE (COACH JARED YANIELLO).

2017

CLASS 5A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 4A: SCRANTON PREP (COACH ANDREW KETTEL)

CLASS 2A: HOLY CROSS (COACH AL CALLEJAS).

CLASS 1A: SUSQUEHANNA (COACH LAWRENCE TOMPKINS).

2018

CLASS 5A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 4A: SCRANTON PREP (COACH ANDREW KETTEL)

CLASS 2A: HOLY CROSS (COACH AL CALLEJAS).

2019

CLASS 5A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

CLASS 4A: SCRANTON PREP (COACH ANDREW KETTEL)

CLASS 2A: HOLY CROSS (COACH AL CALLEJAS).

2020

CLASS 5A: WALLENPAUPACK (COACH JIM MCGINNIS)

CLASS 4A: SCRANTON PREP (COACH ANDREW KETTEL)

CLASS 2A: HOLY CROSS (COACH AL CALLEJAS).

 

PIAA CHAMPIONS

CLASS 5A: ABINGTON HEIGHTS (COACH KEN BIANCHI)

 

Abington Heights’ Jackson Danzig, left, and George Tinsley.
Christopher Dolan / Staff Photographer

 

 

TIMES-TRIBUNE ALL-REGION TEAMS

Holy Cross’ Josh Kosin.
Jason Farmer / Staff Photographer

2013

Player of the Year: Josh Kosin, Holy Cross Sr.

J.C. Show, Abington Heights Jr.

Matt Knowles, Scranton Prep Sr.

Andrew Moran, Scranton Sr.

Ronny Tomasetti, Mid Valley Sr.

Coach of the Year: Mike Abda, Mid Valley

 

 

Abingto Heights’ JC Show.

2014

Player of the Year: J.C. Show, Abington Heights  Sr.

Evan Maxwell, Abington Heights  Sr.

Kevin Miller, Honesdale   Sr.

Alex Prislupsky, Mid Valley  Sr.

Connor Callejas, Holy Cross   Sr.

Coach of the Year: Mike Abda, Mid Valley

 

 

Scranton Prep’s Tim Rose.

2015

Player of the Year: Tim Rose, Scranton Prep, Sr.

Bobby Casey, Scranton Prep, Sr.

Ian Langendoerfer, Honesdale, Jr.

Timmy Toro, Abington Heights, Jr.

Jason Kenny, Mid Valley, Sr.

Coach of the Year: Mike Kurpis, Valley View

 

Scranton Prep’s Logan Bailey.

2016

Player of the Year: Logan Bailey, Scranton Prep, Jr.

Tony Harding, Lakeland, Sr.

Seth Maxwell, Abington Heights, Sr.

Timmy Toro, Abington Heights, Sr.

Ian Langendoerfer, Honesdale, Sr.

Coach of the Year: Jared Yanniello, Old Forge

 

Scranton Prep’s Paddy Casey.

2017

Player of the Year: Paddy Casey, Scranton Prep, Sr.

Logan Bailey, Scranton Prep, Sr.

George Tinsley, Abington Heights, Soph.

Jackson Danzig, Abington Heights, Jr.

Brad Kalinowski, Mid Valley, Sr.

Coach of the Year: Ken Bianchi, Abington Heights

 

Abington Heights’ George Tinsley.
Christopher Dolan / Staff Photographer

2018

Player of the Year: George Tinsley, Abington Heights, Jr.

Leo O’Boyle, Scranton Prep, Jr.

Ky’Ron Harbin, Scranton, Sr.

Jackson Danzig, Abington Heights, Sr.

Patrick Galvin, Holy Cross, Sr.

Coach of the Year: Ken Bianchi, Abington Heights

 

 

 

Abington Heights’ George Tinsley.
Jason Farmer / Staff Photographer

2019

Player of the Year: George Tinsley, Abington Heights, Sr.

Leo O’Boyle, Scranton Prep, Jr.

Trey Kohler, Abington Heights, Sr.

Elijah Rosenthal, Wallenpaupack, Jr.

Tyler Mozeleski, Holy Cross, Sr.

Coach of the Year: Al Semenza, Western Wayne

 

 

 

Wallenpaupack’s Elijah Rosenthal.

2020

Player of the Year: Elijah Rosenthal, Wallenpaupack, Sr.

Kieran Burrier, Holy Cross, Sr.

Rhys Merritt, Scranton Prep, Sr.

Corey Perkins, Abington Heights, Sr.

Zach Rovinsky, Western Wayne, Sr.

Brandon Reed, Riverside, Jr.

Coach of the Year: Mike Kurpis, Valley View